FriendlyElec NanoPi NEO4 vs. Acrosser ACM-XD15B7
NanoPi NEO4
ACM-XD15B7
Manufacturer FriendlyElec Acrosser
SoC Rockchip RK3399 Intel Xeon D-1548
CPU 2× ARM Cortex-A72 @ 2.0 Ghz
4× ARM Cortex-A53 @ 1.5 Ghz
8× Intel Broadwell @ 2.0 Ghz
GPU Mali-T860 MP4 -
RAM 1.0 GiB DDR3 64.0 GiB DDR4 with ECC
eMMC 1 × soldered -
USB 3 × host ports
1 of which support USB-OTG
12 × host ports
Ethernet
1× 1 Gbps
1× 10 Gbps
Wi-Fi On-board Wi-Fi without external antenna
2.4Ghz b/g/n
Bluetooth onboard -
GPIO 40 -
I2C 2 -
SPI 1 -
UART 1 2
CAN - 1
Dimensions 60 mm x 45 mm x 15 mm 125 mm x 95 mm
Temperature -20.0°C - 70.0°C 0.0°C - 60.0°C