FriendlyElec NanoPi NEO4 vs. Intrinsyc Open-Q 410 vs. Acrosser ACM-XD15B7
NanoPi NEO4
Open-Q 410
ACM-XD15B7
Manufacturer FriendlyElec Intrinsyc Acrosser
SoC Rockchip RK3399 Qualcomm Snapdragon 410 Intel Xeon D-1548
CPU 2× ARM Cortex-A72 @ 2.0 Ghz
4× ARM Cortex-A53 @ 1.5 Ghz
4× ARM Cortex-A53 @ 1.2 Ghz 8× Intel Broadwell @ 2.0 Ghz
GPU Mali-T860 MP4 Adreno A306 -
RAM 1.0 GiB DDR3 1.0 GiB 64.0 GiB DDR4 with ECC
eMMC 1 × soldered 1 × soldered -
USB 3 × host ports
1 of which support USB-OTG
1 × host port 12 × host ports
Ethernet
1× 1 Gbps
1× 10 Gbps
Wi-Fi On-board Wi-Fi without external antenna
2.4Ghz b/g/n
On-board Wi-Fi without external antenna
2.4Ghz b/g/n
Bluetooth onboard onboard -
Camera - up to 2 x inputs -
Audio - 1 × outputs
1 × line-in
GPIO 40 - -
I2C 2 1 -
SPI 1 1 -
UART 1 1 2
CAN - - 1
Dimensions 60 mm x 45 mm x 15 mm 44 mm x 27 mm x 5 mm 125 mm x 95 mm
Temperature -20.0°C - 70.0°C - 0.0°C - 60.0°C